Egzaminy zawodowe 2019. Wyniki Warszawa. Zdawalność – Radcowie 91%, Adwokaci 79%

wyniki-warszawa-2019-egzamin-radcowski-adwokacki-
Znamy już wszystkie wyniki z izb adwokackiej i radcowskiej w Warszawie (ORA Warszawa, OIRP Warszawa). Część zdających z Warszawy jeszcze do dzisiaj czekała na wyniki.

Zobacz jak wygląda zdawalność w Warszawie (Wyniki Egzamin Adwokacki 2019, Wyniki Egzamin Radcowski 2019):

1. Egzamin Radcowski 2019 Warszawa
2. Egzamin Adwokacki 2019 Warszawa

1. Egzamin Radcowski 2019 Warszawa

Wyniki prawie we wszystkich komisjach są lepsze niż w zeszłym roku. Średnia wyników pozytywnych to aż 91%. Aż w 9 komisja na 10, zdawalność jest zdecydowanie wyższa niż w zeszłym roku. Tylko KE nr 2 miała wynik niższy o 2% niż średni wynik ze wszystkich warszawskich komisji w zeszłym roku (średnia zdawalność w 2018 roku – 78%). Natomiast, co warte jest zaznaczenia wszyscy zdający egzamin w komisja nr 4, uzyskali pozytywny wynik z egzaminu radcowskiego.

Egzamin-radcowski-2019-Wyniki-Warszawa-rad

Całościowe zestawienie wyników potwierdza, że Radcowie Prawni w tym roku poradzili sobie z egzaminem dużo lepiej niż w poprzednich latach, gdzie zdawalność w niektórych komisjach wynosiła nawet 69% (warszawska KE nr 8 w 2018 roku). Różnica 13% rok do roku to bardzo duży skok. Niemniej wskazać należy, że słabsze wyniki z poprzednich lat bardziej były związane z obiektywnie bardziej skomplikowanymi zadaniami egzaminacyjnymi (np. w porównaniu do adwokatów). Nie zmienia to jednak faktu, że wyniki warszawskich radców prawnych w 2019 roku są lepsze niż wyniki z egzaminu adwokackiej w Warszawie, choć tradycyjnie sytuacja była zawsze odwrotna. Czas pokaże czy ten nowy trend się utrzyma.

2. Egzamin Adwokacki 2019

W dniu 10.05.2019 Komisja Egzaminacyjna nr 3 w Warszawie, jako już ostatnia, opublikowała wyniki egzaminu adwokackiego w Warszawie. Wyniki w większości komisji są słabsze niż w zeszłym roku. Średni wyników pozytywnych dla Warszawy to 79%. Aż w 6 komisja na 8, zdawalność jest niższa niż w zeszłym roku (2018 rok – średnia zdawalność wynosiła 84%). Tylko w jednej komisji, KE nr 8 wynik był lepszy i wynosił aż 91%. Wyniki z KE nr 1 zrównały się ze średnimi wynikami z zeszłego roku – 84%.

Powyższe potwierdza doniesienia, że egzamin adwokacki był w tym roku trudniejszy, względnie sprawił więcej problemów zdającym. Niemniej nie należy pomijać faktu, że średni wynik z Warszawy w tym roku, to aż 79%, czyli jeden z najwyższych w całym kraju, co przy tak dużej ilości zdających jest świetnym wynikiem. Poza tym różnica pomiędzy 79% a 84% jest niewielka. Zatem uprawnionym jest stwierdzenie, że zdający byli dobrze przygotowani do egzaminu, co z kolei pokazuje również dobre przygotowanie do wykonywania zawodu adwokata.

Egzamin-adwokacki-2019-Wyniki-Warszawa-rad

3. Gratulacje

Serdecznie gratulujemy zdającym. Wyniki są rewelacyjne.

Jednocześnie cały czas trzymamy kciuki i życzymy wspaniałego startu w zawodzie. Jeśli zastanawiacie się co zrobić po otrzymaniu wyniku. Jak dokonać wpisu na listę. Jak zgłosić rozpoczęcia wykonywania zawodu. Zapraszamy do lektury naszego przewodnika (wraz ze wzorami wniosków), który przeprowadzi Was przez cały proces krok-po-kroku →

Wpis na listę adwokatów →
Wpis na listę radców →
Adwokat – działalność gospodarcza | CEDIG, PKD, NIP, PIT, VAT, ZUS →
Radca prawny – działalność gospodarcza | CEDIG, PKD, NIP, PIT, VAT, ZUS →

 

Jeżeli uważasz, że artykuł był przydatny zostaw gwiazdki

LEGALVENUE jest pierwszą w Warszawie profesjonalną wspólnotą prawników.

Sprawdź nasze ceny i ofertę – spotkania z Twoimi klientami już od 179 zł/mies. →

 

Zapraszamy również do lektury wpisów z pozostałymi poradami dla pełnomocników →
Dowiedz się więcej o praktycznych aspektach prowadzenia kancelarii