Biuro dla prawników czy spotkania w Starbucksie?

wirtualne biuro dla prawnika, coworking dla prawników
Część prawników otwiera kancelarię w domu, odbywając spotkania z klientami w Starbucksie albo innej kawiarni. Dzieje się tak pomimo, wewnętrznego przeczucia, że nie tak to powinno wyglądać. Zatem może to czas na zdecydowanie się na biuro dla prawników?

Rozwiązaniem jest wyspecjalizowane biuro dla prawników, innymi słowy wspólnota prawników, coworking dla prawników. Miejsce gdzie obsługiwana jest korespondencja, odbywają się  spotkania z klientami i realizowane są obowiązki korporacyjne. Dodatkowo skorzystanie z takich usług znacząco obniża koszty i minimalizuje ryzyka związane z odpowiedzialnością dyscyplinarną.

Spotkania z klientami

Z doświadczenia życiowego wynika, że część początkujących pełnomocników, ze względu na brak odpowiedniej siedziby spotyka się z klientami “na mieście”. Po pierwsze, takie rozwiązanie rodzi pewne problemy organizacyjne. Po drugie, obniża znacząco poziom wymaganej dyskrecji i zachowania poufności. W końcu po trzecie, wpływa na komfort klienta, a co ważniejsze może być przez niego różnie oceniane.

Co więcej, zasady etyki i zasady wykonywania zawodu jasno wskazują, że poufność i utrzymanie tajemnicy zawodowej jest priorytetem. Zatem pójście taką drogą naraża na problemy dyscyplinarne, a w konsekwencji potencjalne nieprzyjemności. Pomimo, że nikomu na początku działalności nie są one absolutnie potrzebne.

Koszty otwarcia i prowadzenia kancelarii są wyższe niż mogłoby się wydawać. Do kosztów zaliczają się m.in.: wynajęcie biura (siedziba kancelarii), jego umeblowanie i wyposażenie, a także zorganizowanie sekretariatu, ale również komputer, telefon, dostęp do Internetu, wykonanie i utrzymanie strony internetowej (w tym przede wszystkim hosting), system informacji prawnej i w końcu składka ZUS.

Dokonanie tak dużej inwestycji, w szczególności w wynajęte biuro, na samym początku bez gwarancji stałego przychodu jest opcją, na która porywają się naprawdę nieliczni. I nie ma się czemu dziwić, bowiem nie sztuką jest wygenerowanie kosztu, lecz przychodu. Nic dziwnego więc, że większość szuka alternatywnego rozwiązania.

Biuro dla prawników – sposób na zażegnanie ryzyka i obniżenie kosztów

Sposobem na obniżenie kosztów rozpoczęcia i prowadzenia kancelarii może być dołączenie do biura dla prawników. Z listy kosztów odpada całkowicie koszt wynajmu, umeblowania, obsługi sekretarskiej w zamian za stałą niską opłatę. Zobacz o czym musisz pamiętać wybierając takie biuro – Wirtualne biuro dla prawnika – 7 istotnych wymogów →

Sposobem na obniżenie kosztów prowadzenia kancelarii może być przyłączenie się do wspólnoty prawników →. W efekcie z listy kosztów odpada całkowicie koszt wynajmu, umeblowania, obsługi sekretarskiej w zamian za stałą niską opłatę. Ceny zaczynają się od 179 zł/mies. →

LEGALVENUE jest pierwszą w Warszawie profesjonalną wspólnotą prawników.

Sprawdź nasze ceny i ofertę – spotkania z Twoimi klientami już od 219 zł/mies. →

 

Zapraszamy również do lektury wpisów z pozostałymi poradami dla pełnomocników →
Dowiedz się więcej o praktycznych aspektach prowadzenia kancelarii

 

Ciekawy artykuł “Rzeczpospolitej” o coworkingach: