Coworking dla prawników czy kancelaria w domu?
Otworzenie kancelarii w domu jest technicznie możliwe, ale czy decydując się na takie rozwiązanie można spać spokojnie? Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie działalności pod adresem domowy narażając się na problemy dyscyplinarne.
Alternatywą jest coworking dla prawników, innymi słowy wyspecjalizowane biuro dla prawnika, wspólnota prawników. Miejsce gdzie odbierana jest korespondencja, przyjmowani są klienci i realizowane są obowiązki korporacyjne. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na obniżenie kosztów i zażegnanie ryzyk związanych z odpowiedzialnością dyscyplinarną.
Czy dom to dobre biuro dla prawnika?
Jest poniedziałkowe popołudnie, Izabela dokończyła właśnie apelację, jeszcze tylko załączniki i będzie mogła wysłać ją do sądu. Nagle dzwonek do drzwi. W drzwiach pojawia się klient. Pan Mariusz. Izabela prowadzi dla niego sprawę o podział majątku. Umawiała się z nim na spotkanie, ale nie w siedzibie! Mieli ustalić miejsce spotkania smsowo, ale chyba się nie dogadali. Na marginesie – Izabela ma siedzibę kancelarii w domu.
Na stole w kuchni kruszyny po dzisiejszym śniadaniu, łazienka na pewno nie jest przygotowana na przyjście gości, a z przedpokoju widać jeszcze niepościelone łóżko – Izabela do późna w nocy kończyła petitum dzisiejszej apelacji.
Zadaje sobie pytanie – Co teraz? Przecież nie przyjmę klienta w kuchni. Fakt zarejestrowałam działalność w domu, ale nie mam tutaj warunków do przyjmowania klientów. Muszę coś szybko wymyślić! Na dole budynku jest kawiarnia, ale pan Mariusz będzie się czuł skrępowany opowiadając o tym jak jego żona „chce go oskubać z majątku”, podczas gdy pani Krysia spod 3-ki będzie rozciągała swoje gumowe ucho, uśmiechając się słysząc każdy intymny szczegół z życia pana Mariusza. – Przełożę spotkanie, wyjdę na nieprofesjonalną, ale może ze mnie nie zrezygnuje.
Wiele osób organizuje swoją działalność w taki sposób. Takie rozwiązanie rodzi ryzyko naruszenia zasad etyki zawodowej, które obowiązują profesjonalnych pełnomocników. Naraża to na nieprzyjemności dyscyplinarne, które nie są nikomu potrzebne, zwłaszcza na początku działalności. Warto skorzystać z rozwiązania, które nie podnosi kosztów i niweluje ww. ryzyka. Dowiedz się więcej o coworkingu prawników.
Coworking dla Prawników – sposób na zażegnanie ryzyka i obniżenie kosztów
Sposobem na obniżenie kosztów rozpoczęcia i prowadzenia kancelarii może być dołączenie do coworkingu dla prawników. Z listy kosztów odpada całkowicie koszt wynajmu, umeblowania, obsługi sekretarskiej w zamian za stałą niską opłatę. Zobacz o czym musisz pamiętać wybierając coworking – Coworking prawników – 8 zasad, które musisz znać →
Sposobem na obniżenie kosztów prowadzenia kancelarii może być przyłączenie się do wspólnoty prawników →. W efekcie z listy kosztów odpada całkowicie koszt wynajmu, umeblowania, obsługi sekretarskiej w zamian za stałą niską opłatę. Ceny zaczynają się od 179 zł/mies. →
LEGALVENUE jest pierwszą w Warszawie profesjonalną wspólnotą prawników.
Sprawdź nasze ceny i ofertę – spotkania z Twoimi klientami już od 219 zł/mies. →
Zapraszamy również do lektury wpisów z pozostałymi poradami dla pełnomocników →
Dowiedz się więcej o praktycznych aspektach prowadzenia kancelarii
Ciekawy artykuł “Rzeczpospolitej” o coworkingach: